عنوان کامل پایان نامه :

ارزیابی ریسک زیست محیطی آزادراه کنارگذر شمالی مشهد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

  • روش‌های ارزیابی ریسک زیست‌محیطی

روش‌های مختلفی برای ارزیابی ریسک زیست‌محیطی هست و حتی در بسیاری از مواقع ممکن می باشد لازم باشد که بیش از یک روش (ترکیبی از روش‌های ارزیابی ریسک) مورداستفاده قرار گیرد. بر اساس استاندارد 31000ISO به‌طورکلی، معیارهای زیر می‌توانند در انتخاب روش مناسبی برای ارزیابی ریسک زیست‌محیطی موردتوجه قرار گیرد:

الف) قابل توجیه بودن روش انتخابی با شرایط و ویژگی‌های سازمان، ب) کمک به درک و شناخت ریسک و ماهیت آن ج)قابلیت تکرار، ردگیری و راست آزمایی روش انتخابی. در همین راستا، به معرفی، عمده‌ترین روش‌های ارزیابی ریسک زیست‌محیطی و اظهار، ویژگی‌ها، اهداف و مزایا و معایب هر یک، جهت مقایسه آن‌ها می‌پردازیم.

  • روش مطالعه عملیات و خطر[1]

روش رسمی، سامانمند و کیفی می باشد که بر روی مقاصد طراحی و عملیاتی پروژه موجود (در حال کار یا در فاز طراحی)، به‌مقصود استخراج انحرافات محتمل از شرایط طراحی و عملیاتی و مطالعه و تحلیل عواقب مخاطرات یا شرایط برهم زننده عملیاتی مطلوب بکار گرفته می گردد.

این تکنیک در اغلب صنایع شیمیایی، سیستم‌های گرمایی و هیدرولیکی و همچنین برای شناسایی خطرات صنایع فرآیندی و معضلات عملیاتی آن‌ها بکار گرفته می گردد.

از مهم‌ترین اهداف این روش، جلوگیری از حوادث فاجعه‌بار در طول عمر سیستم و تصمیم‌گیری در زمینه اعمالی می باشد که بایستی برای کنترل عملیات اجرا گردد ، همچنین اطمینان از اجرای اقدامات اصلاحی به‌محض تصمیم‌گیری نیز در این روش مدنظر می‌باشد. از مزایای این روش، امکان مطالعه سامانمند سیستم‌های پیچیده، ارائه نتایج دقیق و مفصل و اولویت‌بندی خطرات سیستم موردبررسی، قابلیت پیشگیری و آینده‌نگری این روش می‌باشد(گروس و همکاران،2010). ازجمله معایب این روش، می‌توان به زمان‌بری، هزینه بالای اجرا، عدم امکان مطالعه عیب‌های چندگانه و نیاز به بهره گیری از کارشناسان باتجربه تصریح نمود.

[1] Hazard & Operability Study (HAZOP)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف فرعی
  • شناسایی مخاطرات زیست­محیطی؛
  • انجام فرایند ارزیابی ریسک و کمی سازی ریسک‌ها در طول مسیر جاده موردمطالعه و تعیین بازه‌های پرخطر در مسیر؛
  • ارائه روش‌های کنترل، کاهش یا حذف ریسک‌های موجود در منطقه مطالعاتی؛
  • ارائه برنامه مدیریت ریسک؛