شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

عنوان کامل پایان نامه :

ارزیابی ریسک زیست محیطی آزادراه کنارگذر شمالی مشهد

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1- مقدمه

در این فصل به موضوع پژوهش، فرضیات و پرسش‌های پژوهش پرداخته خواهد گردید. سپس روش پژوهش، مراحل انجام کار و مطالعه موردی اظهار می گردد.

  • اظهار مسئله

ارزیابی ریسک یک مفهوم نسبی می باشد و اندازه خطر و آسیب‌پذیری را به‌صورت نسبی در نظر می‌گیرد و به‌عنوان طریقه بخشی و تعیین “اهمیت و احتمال ” اثرات سوء فعالیت‌های بشری و یا فجایع طبیعی تعریف نمود. این طریقه شامل تشخیص خطرات ، تخمین احتمال وقوع خطرات ،ارزیابی عواقب ،بهره گیری از دستاوردها و ارائه نتیجه‌گیری می باشد. یک ارزیابی ریسک ایده آل بایستی همواره شامل معیارهایی مبنی بر موثق بودن برآوردها باشد.

ازآنجایی‌که احداث هر پروژه‌ای اثراتی را بر محیط‌زیست بلافصل خود خواهد گذاشت احداث جاده نیز از این قاعده مستثنا نبوده و علی‌رغم منافع فراوان ، ریسک‌ها و خطرات بالقوه‌ای را دارا می‌باشد که در صورت بالفعل شدن آن‌ها آسیب‌های بسیاری را بر محیط‌زیست تحت تأثیر خود متحمل خواهد نمود.

امروزه حمل‌ونقل یکی از اجزاء مهم اقتصاد ملی به شمار می رود و به دلیل داشتن تأثیر زیربنایی تأثیر فراوانی بر فرآیند رشد اقتصادی کشور دارد. این بخش دربرگیرنده فعالیت‌هایی می باشد که به شکلی گسترده در تمامی زمینه‌های تولید، توزیع و مصرف کالا و خدمات جریان داشته و در مجموعه فعالیت‌های اقتصادی تأثیر غیرقابل‌انکاری بر عهده دارد.

شبکه حمل‌ونقل جاده‌ای با بیش از 90 درصد جابجایی مسافر و بیش از 85 درصد جابجایی کالا، جایگاه ویژه‌ای در حمل‌ونقل ایران داراست. ازاین‌رو وجود شبکه‌ای کارا و ایمن با پوشش و یکپارچگی مناسب، باعث افزایش ظرفیت، قابلیت اعتماد و ایمنی شده و تأثیر خود را به‌عنوان عامل توسعه‌یافتگی نواحی گوناگون کشور به‌خوبی اعمال خواهد نمود. مشکل اصلی سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای کشور افزایش سریع حجم تردد در سال‌های اخیر و به‌تبع اشباع شدن بخشی از محورها اصلی کشور می‌باشد. با در نظر داشتن اینکه بیشتر محورهای کشور به‌صورت خطی توسعه پیداکرده و شبکه‌های ارتباطی محلی و ملی تشکیل نشده می باشد توزیع بار به سایر محورها ممکن نبوده و نوسازی و بازسازی محورهای موجود را نیز با معضلات جدی روبه‌رو کرده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف فرعی
  • شناسایی مخاطرات زیست­محیطی؛
  • انجام فرایند ارزیابی ریسک و کمی سازی ریسک‌ها در طول مسیر جاده موردمطالعه و تعیین بازه‌های پرخطر در مسیر؛
  • ارائه روش‌های کنترل، کاهش یا حذف ریسک‌های موجود در منطقه مطالعاتی؛
  • ارائه برنامه مدیریت ریسک؛