عنوان کامل پایان نامه :

ارزیابی ریسک زیست محیطی آزادراه کنارگذر شمالی مشهد

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • تجزیه‌وتحلیل اثرات و حالات شکست[1]

روشی سامانمند و مبتنی بر تجزیه‌وتحلیل کیفی می باشد. این تکنیک در صنایع هوا و فضا، هسته‌ای، پلاستیک، لاستیک، مواد غذایی، بهداشتی، نرم‌افزار، خودروسازی بکار گرفته می گردد، همچنین از این روش در مدیریت کیفیت محصول نیز بهره گیری می گردد، از مهم‌ترین اهداف این روش، جلوگیری از رخداد خطا، کمک در ایجاد توسعه یک محصول، فرآیند یا خدمت جدید می‌باشد.

از مزایای این روش، قابلیت پیشگیری از بروز خطرات، قابلیت انعطاف‌پذیری بالای این روش جهت بهره گیری در صنایع مختلف، امکان پیش‌بینی معضلات، تشخیص مؤثرترین و کم‌هزینه‌ترین راه‌حل‌های پیش‌گیرنده می‌باشد، این روش نسبت به سایر روش‌ها، معایب کمتری دارد، از آن جمله می‌توان به عدم امکان تشخیص صحیح بین حالات نقص و علت نقص که مهم‌ترین مشکل در اجرای این تکنیک می باشد تصریح نمود(قاسم پور نیاری و فتائی، 1393).

  • تجزیه‌وتحلیل چه می گردد اگر؟[2]

این روش مشتمل بر پرسیدن مجموعه‌ای از سؤالات می باشد که با عنوان «چه می گردد اگر» آغاز می گردد. این پرسش مطرح می گردد که نتایج حاصل از وقوع یک رویداد مشخص را تعیین نماید، درصورتی‌که، تکنیک توسط افراد باتجربه و دارای دانش کافی از سیستم اجرا گردد می‌تواند یک ابزار بسیار مفید در تجزیه‌وتحلیل ایمنی سیستم‌ها باشد.

همچنین از این تکنیک برای ارزیابی انحرافات احتمالی فرآیند از حدود استاندارد طراحی‌شده نیز می‌توان بهره گیری نمود. هدف اصلی از اجرای این روش، شناسایی رویدادهای ناخواسته و تمرکز بر پیامدهای احتمالی آن‌ها بر روی سیستم موردمطالعه می‌باشد(کندلر و همکاران،2003). از مزایای این روش، دارا بودن ساختاری انعطاف‌پذیر، ایجاد یک مطالعه جامع، امکان مشارکت یک گروه کارشناسی، قابلیت اجرا برای هر فعالیت یا سیستم، ارائه لیستی از پیشنهادات برای جلوگیری از وقوع معضلات، قابلیت بهره گیری به‌عنوان یک تکنیک ارزیابی ریسک سطح بالا و جزئی‌نگر می‌باشد. از معایب این روش، احتمال نادیده گرفتن بعضی از معضلات بالقوه، نیاز به افراد باتجربه و عدم قابلیت ارائه برآورد کمی از عناصر وابسته به ریسک را می‌توان نام برد.

[1] Failare Mode & Effect Analysis (FMEA)

[2] What if……?

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • اهداف فرعی
  • شناسایی مخاطرات زیست­محیطی؛
  • انجام فرایند ارزیابی ریسک و کمی سازی ریسک‌ها در طول مسیر جاده موردمطالعه و تعیین بازه‌های پرخطر در مسیر؛
  • ارائه روش‌های کنترل، کاهش یا حذف ریسک‌های موجود در منطقه مطالعاتی؛
  • ارائه برنامه مدیریت ریسک؛